wo. 13 sep 2023
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/64fef64edc26a/zomer-zee-strand-cabine.png?originalExtension=jpg)
Geen holdingupdate tijdens de zomermaanden, althans niet zoals je die van ons gewoon bent, maar wel dit nieuwsoverzicht, dat de belangrijkste evenementen tijdens juli en augustus op een rijtje zet.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/63d3afa5c585b/ackermans-van-haaren-avh-holding-investeringsmaatschappij-logo-banner.png)
03-07-22: DEME noteert zonder recht op dividend
04-07-23: OncoDNA, een genomisch (DNA en genen) en theranostisch (samenstelling van ‘diagnostisch’ en ‘therapeutisch’) bedrijf gespecialiseerd in precisiegeneeskunde voor de behandeling van patiënten met kanker en genetische ziekten, rondde zijn recente kapitaalverhoging van 6,5 miljoen euro af. Ook Ackermans & van Haaren nam deel aan de kapitaalverhoging.
04-07-23: DEME mag het 'revolutionaire offshore-installatieschip Green Jade' officieel tot de vloot rekenen. Green Jade is een zusterschip van de Orion, die beide een baanbrekend installatieconcept claimen. Ze hebben een indrukwekkende laadcapaciteit, hefhoogten en geavanceerde groene technologieën. Het schip zal worden ingezet voor de installatie van offshorewindmolenparken in Taiwan.
14-08-23: de plantageholding SIPEF publiceerde een daling van de nettowinst in het eerste halfjaar met 51% tot 31,2 miljoen dollar. De daling werd veroorzaakt door de lagere maar nog steeds hoge palmolieprijzen en door een daling van de palmolieproductie met 2,8%. Door het lager dan verwachte productievolume gelooft Sipef dat de oorspronkelijke volumegroei van 5,1% waarschijnlijk niet zal gehaald worden, maar verwacht nog steeds een bescheiden groei in 2023. De groep heeft zijn vooruitzichten verder gekwantificeerd en verwacht een recurrent nettoresultaat tussen 60 -70 miljoen dollar in 2023, in vergelijking met "minder dan vorig jaar" eerder.
14-08-23: Ackermans & van Haarenneemt belang van 40% over van HAL Trust in IQIP tegen een waardering van 250 miljoen euro. IQIP ontwerpt en assembleert hydraulische heihamers en andere hei-, transport-, hef- en onderzeese geleidingsapparatuur die wereldwijd worden verhuurd of verkocht in drie kernmarkten: Offshore Wind, Kust & Civiel en Olie & Gas.
23-08-23: Biotalys: de kwartaalresultaten werden overschaduwd door een verandering in het beoordelingsproces van het Amerikaanse Environmental Protection Agency (EPA). Die legt niet langer data vast voor verwachte beslissingen aan aanvragers. Biotalys blijft zich wel opmaken voor de start van de marktijking in 2024 en de commerciële lancering in 2026. De netto kaspositie bedroeg 31,9 miljoen euro eind juni. De cashburn zal dit jaar iets lager zijn dan in 2022.
29-08-23: DEME zag het orderboek in de eerste jaarhelft met 36% op jaarbasis aandikken tot 7,7 miljard euro. De omzet trok 14% hoger tot 1,5 miljard, terwijl de bedrijfskasstroom met 16% aandikte tot 222 miljoen, waardoor de marge steeg van 14,8% naar 15%. De nettowinst bleef wel achter, met een daling met 24% tot 30,2 miljoen euro. De schulden stegen naar 715 miljoen euro tegenover 574 miljoen euro op het einde van 2022.
30-08-23: CFE: de bouwgroep krikte de omzet afgelopen halfjaar met 9,5% aan tot 641,7 miljoen euro, maar dat verhinderde niet dat de bedrijfskasstroom met 28,1% kelderde tot 20 miljoen euro. Qua EBITDA-marge ging het daardoor van 4,7% naar 3,1%, omwille van hogere kosten en dito inflatie, maar ook een daling van het aantal bestellingen omdat projectontwikkelaars projecten uitstellen door de onzekere macro-economische omgeving. De jaardoelstelling is niet langer “bijna 15% rendement op eigen vermogen”, maar wel “een bevredigend nettoresultaat”.
31-08-23: Ackermans & van Haaren: de Antwerpse holding boekte 170,7 miljoen euro nettowinst, omdat de private bankingdivisie 94,8 miljoen euro winst boekte. De bruto-instroom bedroeg 2,2 miljard en zal daardoor in 2023 gelijk liggen met het cijfer uit 2022.
Sharad Kumar bespreekt Ackermans & van Haaren uitgebreid in de onderstaande video (7m11s) en licht toe waarom hij de holding koopwaardig vindt.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/63441bc52a52c/brederode-banner.png)
25-07-23: Sofina rapporteerde een NAV (nettoactiefwaarde) van 9,3 miljard euro of zo’n 279,0 euro per aandeel, wat quasi status-quo is versus eind 2022. Het belang in BYJU werd door Sofina verder afgewaardeerd, waardoor het uit de top 10-participaties op basis van waarde is gevallen.
01-08-23: Prosus: PayU GPO wordt verkocht voor 610 miljoen dollar in cash aan het Indiase Rapyd. PayU’s Turkse afdeling (Iyzico) en SEA business (Red Dot Payments), samen goed voor zo’n 100 miljoen dollar omzet in het Fintech segment, werden niet meegenomen in de transactie.
09-08-23: Afhaalrestaurant Delivery Hero (Prosus) heeft de omzetverwachting voor 2023 verhoogd omdat in de eerste jaarhelft winst gemaakt werd dankzij versnelde groei.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/64070dca68891/compagnie-du-bois-sauvage-banner.png)
04-08-23: Umicore gaat een bruto interim-dividend van 0,25 euro per aandeel uitkeren op 22 augustus.
28-07-23: Umicore zag de aangepaste bedrijfswinst (EBITDA) met 14% dalen tot 519 miljoen euro, 2% beter dan verwacht. De daling is te wijten aan de lagere metaalprijzen. Voor heel 2023 wordt nu gemikt op 960 à 1,02 miljard euro EBITDA. De divisie Rechargeable Battery Materials kent een overgangsjaar door de voortdurende verschuiving naar chemische producten met een hoog nikkelgehalte, waarbij de volumegroei vooral zal versnellen vanaf 2024.
18-08-23: Umicore noteert ex-interim-dividend.
30-08-23: Ageas boekte in de eerste zes maanden van 2022 nog zeer sterke kapitaalwinsten. Die werden dit voorjaar niet herhaald. Maar de instroom bleef sterk. Er is een positieve ontwikkeling van de gecombineerde ratio en de sterke operationele kapitaalgeneratie zijn er wel. De groep bevestigde dan ook de doelstelling voor dividendgroei van 6% à 10%, wat waarschijnlijk aan de bovenkant zal landen dankzij de zeer hoge solvency-ratio (SII) van 220%. Er komt alvast een tussentijdsdividend van 1,5 euro.
Bois Sauvage kwam recent ook zelf met halfjaarcijfers op de proppen.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/647f08b40f985/dieteren-banner.png)
03-07-22: Edouard Janssen wordt vanaf 1 september 2023 de nieuwe CFO van D'Ieteren Group, in opvolging van Arnaud Laviolette.
Ook D'Ieteren publiceerde in september halfjaarcijfers. Die werden geanalyseerd door KBC Securities.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/65017d50ade43/financiere-de-tubize-ucb-banner.png?originalExtension=jpg)
18-07-23: UCB: Europese geneesmiddelenwaakhond EMA accepteerde de aanvraag voor herziening voor een commerciële vergunning van bimekizumab voor de behandeling van volwassenen met matige tot ernstige hidradenitis suppurativa (HS).
27-07-23: UCB meldde halfjaaropbrengsten van 2,59 miljard euro (-11% op jaarbasis), in lijn met de gemiddelde analistenverwachtingen (2,56 miljard euro). De verkoop van kernproducten omvat aanhoudende groei van Cimzia: 1,02 miljard euro (+2% op jaarbasis), verwachte erosie voor Keppra in Japan: 336 miljoen euro (-12% op jaarbasis) en Vimpat in de VS: 204 miljoen euro (-73% op jaarbasis).
31-07-23: Financière de Tubize kocht in de eerste jaarhelft 649.750 extra aandelen UCB bij aan een koers die net onder de 80 euro bleef. Daardoor stijgt het belang in UCB tot 36,04%. De winst over het eerste halfjaar bedroeg 93,2 miljoen euro (87,3 miljoen euro op 30 juni 2022, +4,4%). Het ontvangen dividend van UCB was in totaal 93,2 miljoen euro of 1,33 euro per aandeel, een stijging met 2,3% tegenover vorig boekjaar. Er was ook een uitgekeerd dividend over het jaar 2022 aan de aandeelhouders van Financière de Tubize van 38,3 miljoen euro (0,86 euro per aandeel Tubize, een stijging met 14,7% tegenover vorig boekjaar),
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/65017f9c464d1/gbl-banner.png?originalExtension=jpg)
24-07-23: Adidas (GBL 7,6%) kreeg orders ter waarde van meer dan 508 miljoen euro voor zo’n 4 miljoen paar onverkochte Yeezy-schoenen, beter dan de "meest optimistische voorspelling" van het bedrijf, aldus de Financial Times vanmorgen. Deze orders zouden het Duitse sportkledingbedrijf mogelijk behoeden voor een grote afschrijving op de resterende voorraad nadat het de samenwerking met Kanye West stopzette.
28-07-23: Umicore (GBL 16,9%) zag de aangepaste bedrijfswinst (EBITDA) met 14% dalen tot 519 miljoen euro, 2% beter dan verwacht. De daling is te wijten aan de lagere metaalprijzen. Voor heel 2023 wordt nu gemikt op 960 à 1,02 miljard euro EBITDA. De divisie Rechargeable Battery Materials kent een overgangsjaar door de voortdurende verschuiving naar chemische producten met een hoog nikkelgehalte, waarbij de volumegroei vooral zal versnellen vanaf 2024.
28-07-23: Ontex (GBL 19,98%) krikte de bedrijfskasstroom in het tweede kwartaal met 129% op tot 43,2 miljoen euro. Voor heel 2023 wordt nu gemikt op de bovenkant van de eerder gestelde EBITDA-marge van 8 à 10%.
01-08-23: GBL zag de intrinsieke waarde per aandeel met 2,7% stijgen en gaat extra eigen aandelen inkopen. Zowel de beursgenoteerde portefeuille als GBL Capital groeide verder. De waarde van de beursgenoteerde portefeuille daalde tot 12,27 miljard euro, door de desinvestering in Holcim & Mowi (724 miljoen euro). De niet-genoteerde activa werden 10,2% meer waard tot 4 miljard euro, ondanks een lagere waardering voor Webhelp als gevolg van een sectorbrede waardedaling vanwege het AI-risico. De korting liep ondertussen op tot 39,5%, een pak boven het vijfjaargemiddelde van 29,8%. Om daar wat aan te doen, verhoogt GBL het huidige inkoopprogramma van eigen aandelen met 130 miljoen euro.
03-08-23: Adidas: in het tweede kwartaal stabiliseerde de omzet op kwartaalbasis rond 5,3 miljard euro, terwijl de brutomarges 0,6 procentpunt stegen tot 50,9% omdat er minder kortingen werden gegeven. De omzet zou daardoor in 2023 slechts licht moeten dalen, wat beter is dan verwacht. De sportkledinggigant dankt dat onder meer aan de vrijgave van de Yeezy-schoenen, wat zo’n 400 miljoen euro omzet opleveren. Zonder rekening te houden met wisselkoersen zal de omzet in 2023 zo’n 5% krimpen, terwijl eerder op een cijfer dicht bij 10% werd gemikt. Daardoor kan het verlies in 2023 niet 700, maar wel ‘slechts’ 450 miljoen euro bedragen.
04-08-23: Umicore gaat een bruto interim-dividend van 0,25 euro per aandeel uitkeren op 22 augustus.
04-08-23: Bij Ontex heeft Veraison SICAV - Engagement Fund nog 2,99% in handen, waarmee de drempel van 3% neerwaarts overschreden.
10-08-23: Ontex gaat zijn Algerijnse activiteiten verkopen aan zijn lokale distributiepartner Hygianis. De deal omvat zowel de activiteiten van Ontex in Algerije als de export naar bepaalde buurlanden, samen goed voor zo’n 50 miljoen euro omzet in 2022. De transactieprijs is niet bekendgemaakt, maar met de deal zet Ontex wel de strategie voort om een Europese en Amerikaanse groep voor persoonlijke hygiëne te worden.
17-08-23: Adidas: schoenenfabrikant Bata India is volgens mediaberichten in gesprek met de Duitse sportkledinggigant Adidas voor een strategisch partnerschap. Bata India, het vlaggenschip van het in Nederland gevestigde Bata, heeft volgens het laatste jaarverslag meer dan 2.050 winkels in het hele land.
18-08-23: Umicore noteert ex-interim-dividend.
31-08-23: Pernod Ricard (GBL 6,7%): de drankengroep boekte een hoger dan verwachte organische stijging van het bedrijfsresultaat voor het hele jaar 2022/23. De teller landde op 11%, door sterke verkopen in het algemeen en vraagherstel naar Martell cognac in het vierde kwartaal in China. Dankzij een recurrente vrije kasstroom van 1,65 miljard euro kan het dividend 14% hoger gezet worden tot 4,70 euro per aandeel én wordt er een nieuw inkoopprogramma van 500 à 800 miljoen euro opgezet.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/650180dd82895/gimv-banner.png)
29-06-23: De algemene vergadering bij Gimv keurde het brutodividend van 2,60 euro goed, uit te keren in de vorm van een keuzedividend.
03-07-23: Gimv noteert vandaag zonder recht op dividend.
26-07-23: 50,8% van de dividendrechten over het boekjaar 2022-2023 worden uitgekeerd onder de vorm van nieuwe gewone aandelen, wat leidt tot een kapitaalverhoging van 25,2 miljoen euro.
02-08-23: Gimv rondde het aandelenaankoopplan voor het personeel af. Tussen 28 juli tot en met 1 augustus werden er 20.000 eigen aandelen ingekocht in het kader van een aandelenaankoopplan voor het personeel. Gimv heeft nu 22.498 eigen aandelen in bezit heeft. Dat heeft geen impact op de waardering, aangezien ze niet vernietigd zullen worden.
10-08-23: Gimv: IT-bedrijf Cegeka heeft Computer Task Group (CTG) gekocht in een cashdeal waarbij het eigenvermogen van CTG gewaardeerd wordt op 170 miljoen dollar. De overname moet helpen om van Cegeka een wereldwijde leverancier van digitale transformatiediensten te maken, met een totale omzet van 1,4 miljard euro tegen 2024. Momenteel is Cegeka het grootste belang (in waarde) in de portefeuille van Gimv en het groeiverhaal gaat ondertussen verder.
16-08-23: Gimv verkoopt haar meerderheidsbelang in de specialist in verhuur van industriële koel- en verwarmingsapparatuur Coolworld aan Arcus Infrastructure Partners. Gimv realiseert een rendement dat hoger ligt dan de lange termijnrendementsdoelstelling, maar maakte zoals altijd geen financiële details bekend. Coolworld was de derde grootste investering, zodat de deal een aanzienlijke meerwaarde inhoudt.
In september raakte nog bekend dat de Vlaamse overheid uit Gimv zal stappen.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/650182e5b8b16/hal-trust-investments-banner.png)
14-08-23: de verkoop van 60% van IQIP aan Ackermans & van Haaren (40,0%) en MerweOord BV (20,0%) is afgerond. MerweOord heeft het recht om een optie uit te oefenen (in de loop van boekjaar FY24) om het belang uit te breiden naar 33,3%, waarna HAL Trust, AVH en MerweOord ieder 33,3% zullen bezitten. Op dit moment beschikt HAL over een aanzienlijke netto kaspositie van ongeveer 3 miljard euro.
17-08-23: Boskalis zette zo’n 2 miljard dollar om, tegen 1,6 miljard in dezelfde periode een jaar eerder. De bedrijfskasstroom dikte aan van 292 naar 370 miljoen euro. Netto bleef 181 miljoen euro over, tegen 116 miljoen een jaar eerder. Het orderboek van de groep is voor 6 miljard dollar gevuld, tegen 6,1 miljard eind vorig jaar.
30-08-23: HAL Trust scoorde in de eerste jaarhelft een bescheiden toename van de intrinsieke waarde met 3,4% tot 149,7 euro per aandeel. De nettowinst klokte af op 550 miljoen euro, terwijl de kaspositie 2,9 miljard euro groot blijft.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/6501854f087c2/heineken-holding-banner.png)
03-07-22: Heineken verkoopt de Nederlandse frisdrankenfabrikant en -leverancier Vrumona aan de Deense brouwer en drankenproducent Royal Unibrew voor 300 miljoen euro.
31-07-23: Heinekens prognose voor de bedrijfswinstgroei in 2023 werd verlaagd van 5 à 10% naar 0 à 5% omdat een economische vertraging in Vietnam de halfjaarwinst meer dan verwacht drukte. In het eerste halfjaar werd er ook al 5,6% minder bier verkocht op jaarbasis. Ondanks dat de omzet steeg door hogere prijzen, daalde het bedrijfsresultaat met 8,8% op vergelijkbare basis.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/650186cf35760/kbc-ancora-banner.png)
10-08-23: KBC scoorde een in het tweede kwartaal 966 miljoen euro nettowinst, terwijl op 863 miljoen euro werd gemikt. De nettorente-inkomsten stegen met 6% op kwartaalbasis en met 13% op jaarbasis, zodat de nettorentemarge uitkwam op 2,11%. Dat niveau ligt 7 basispunten hoger op kwartaalbasis en 20 basispunten hoger op jaarbasis. Er werden 23 miljoen euro waardeverminderingen op kredieten teruggenomen, terwijl de kredietkostenratio op -0,04% landde. De kernkapitaalratio klokte op een sterke 16,5% af, terwijl op 15,2% werd gemikt. Daardoor wordt een inkoopprogramma eigen aandelen opgestart voor 1,3 miljard euro en zal er ook een interim-dividend van 1 euro per aandeel betaalt worden in november 2023.
01-09-2023: KBC Ancora:de holding die een belang van 18,6% heeft in KBC rapporteerde vrijdagavond een winst van 298,9 miljoen euro over het voorbije boekjaar 2022/23, hetzij 3,82 euro per aandeel. De hoge dividenden die KBC een jaar eerder betaalde, zorgden in 2021/22 voor een winst van 804,8 miljoen euro. Voor het lopende boekjaar 2023/24 gaat KBC Ancora uit van een positief recurrent resultaat en van een uitkeringvan een dividend in juni 2024. Op basis van de koers van het KBC-aandeel op 30 juni 2023 noteert KBCAncora met een korting van 32,6% ten opzichte van zijn NAV.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/62875cff18e4a/sofina-banner.png?originalExtension=jpg)
25-07-23: Sofina rapporteerde een NAV (nettoactiefwaarde) van 9,3 miljard euro of zo’n 279,0 euro per aandeel, wat quasi status-quo is versus eind 2022. Het belang in BYJU werd door Sofina verder afgewaardeerd, waardoor het uit de top 10-participaties op basis van waarde is gevallen.
De halfjaarcijfers van Sofina werden door Tom Simonts in video besproken. Je kan de analyse ook nalezen op onze Bolero-blog.
Deze week liet participatie BYJU's nog weten twee bedrijfjes af te stoten om een lening terug te betalen.
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/65018b1255ee4/solvac-banner.png)
29-06-23: Solvay bereikte een PFAS-gerelateerde schikking met New Jersey en dat kost 250 miljoen dollar. Dat leidt tot een extra provisie in kwartaal twee. De schikking verkleint het PFAS-risico’s significant.
03-08-23: de omzet van Solvay daalde in het tweede kwartaal met 11,2% tot 3,09 miljard euro, met volumedalingen die breed waren gespreid over de eindmarkten, waaronder ao-batterijen, agro, bouw en consument gerelateerde industrieën. De onderliggende EBITDA daalde 3% op autonome basis tot 790 miljoen euro, wat zo’n 3% beter was dan verwacht. Dat bewijst opnieuw dat de groep een prima prijszettingsmacht heeft, ondanks afnemende volumes. Ook de structurele kostenbesparingen (36 miljoen euro in de eerste jaarhelft, wat het totaal sinds 2019 op 502 miljoen euro brengt) doen een duit in het zakje.