wo. 19 mrt 2025
9:30

- Het werd gisteren alweer winst voor Europa, tegenover verlies voor Wall Street. Moest het een voetbalmatch zijn, dan zou de kampioen al lang bekend zijn. En dat is ook zo, want de Euro Stoxx 600 noteert op 9,6% winst in 2025, terwijl de S&P500 4,5% lager staat. En dat is voor Europese beleggers dan nog eens zonder de dollardaling gerekend, want de ‘greenback’ verliest in 2025 5,6% van zijn waarde (€1 = $1,0931). Met een slotkoers van 4.500 punten en een dagtop van 4.511 punten koerst de BEL20 op het hoogste peil sinds oktober 2007. Zowel UCB (-6% in 2025) als Argenx (-6%) leggen daarbij de duimen voor bierreus AB InBev (+20%).
- Die trans-Atlantische schaarbeweging kadert volledig in de afbouw van opgelopen Amerikaanse(technologie)posities, ten voordele van Chinese technologie en Europese (defensie) industrie. Duitsland speelt natuurlijk een belangrijke rol in dat laatste, zeker nu de laatste punten en komma’s van de historische schuldhervormingen afgewerkt worden. Verder werd ook gekeken naar de besprekingen tussen presidenten Trump en Poetin, die vannacht tot een gefaseerd staakt-het-vuren kwamen in de oorlog in Oekraïne. De goudprijs blijft ondertussen op recordhoogtes noteren (3.037 dollar per ounce), onder meer door hernieuwde Israëlische luchtaanvallen op Gaza.
- Duitse aandelen dreven gisteren boven in de Europese vijver, met BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Rheinmetall, Deutsche Bank en BASF. Ook de ZEW-index speelde hier een rol in. De index die het investeerdersvertrouwen meet, verbeterde in maart substantieel van 26 naar 51,6 punten, het hoogste niveau sinds februari 2022. Het nieuwe begrotingsbeleid en het loslaten van de “Schuldenbremse” spelen vooruit in de kaart van de metaal-, machine- en staalproducten. Dat de ECB ondertussen zes keer de rente inknipte, speelt natuurlijk ook een rol.
- In het zog van Intel, dat maandag vlot 6,8% hoger koerste, en vooruitlopend op Nvidia’s GPU Technology Conference waar de keynote van Jensen Huang werd verwacht, toonden de Europese chipbedrijven zich van hun beste kant. Dat geldt zowel voor de ontwikkelaars, de producenten als de fabrikanten van chipproductie-apparatuur: topdagje voor STMicroelectronics, X-Fab, Melexis, Infineon, IFX en de Nederlanders Besi, ASMI en ASML.
- In zijn keynote onthulde Huang onder meer de Blackwell Ultra GPU, ook wel de B300-serie genoemd. Dat is de opvolger van de Blackwell-chip die nog meer AI-kracht verpakt, dankzij upgrades in geheugenconfiguraties. In de winkelrekken vanaf het najaar van 2025. Er was ook focus op “Agentic AI” (AI die autonoom taken uitvoert) en “Physical AI” (voor robots en autonome systemen), naast innovaties die een toepassingen moeten in robotica en zelfrijdende voertuigen (zoals de Jetson- en Isaac-platforms). De robotica- industrie moet tegen einde 2028 vlot 10 biljoen dollar groot zijn, en een tekort van 50 miljoen werknemers aanpakken.
- En dan is er nog de volgende generatie GPU-architectuur, "Rubin", die een “grote sprong voorwaarts” moet betekenen, wat maakt dat de explosieve groei van AI-datacenters aan zal houden. En zo ook de kapitaalinvesteringen die tegen 2028 meer dan 1 biljoen dollar kunnen bedragen. Om maar te zeggen: de man was in vorm; de aandelenkoers net iets minder. De handel sloot met 3,5% verlies en in de nabeurshandel ging er 0,5% af. Verwachtingen ingelost, maar meer dus niet.
- In het Verre Oosten bewogen de aandelen eerder weinig, want China en Hongkong trappelden ter plaatse, terwijl Taiwan 1,6% verloor, Zuid-Korea 0,6% won en Japan 0,4% hoger afklokte. Voor wat die laatste betreft stippen we een stabiele yen aan ($1 = 149,33 JPY), nadat de Bank of Japan de rente zoals verwacht handhaafde. De munt noteert na 5% winst in 2025 op het hoogste peil in vijf maanden, wat vragen doet rijzen over de kracht van de exportmotor. Een volgende renteverhoging wordt verwacht in juni.
- Vannacht hield de Bank of Japan zijn rentebeleid al stabiel, en dat zal ook de Amerikaanse centrale bank later vandaag doen. En ook in Europa is er weinig verrassingspotentieel, want er staat enkel finale inflatiedata op het menu. Misschien dat de speeches van Villeroy, Guindos, Elderson en Centeno (allen van de ECB) voor wat animo kunnen zorgen, al is die kans minimaal.
- Bedrijfsresultaten komen er van General Mills, Jeronimo Martins, M&G, Prudential, SNAM, Softcat, Talanx, Vonovia, Avantium en SIF Holding.