di. 7 mrt 2023
![](https://www.bolero.be/uploads/media/cache/optimpng/uploads/media/64070dca68891/compagnie-du-bois-sauvage-banner.png)
In 2022 boekte de Brusselse holding Bois Sauvage een nettoresultaat van 108,1 miljoen euro vooral dankzij de winst op de verkoop van haar belang in Recticel. Ondertussen kijkt de holding uit naar een nieuw investeringsproject en koopt het Ageas-aandelen bij, blijkt uit het jaarverslag.
Vastgoed en chocolade op dreef
Compagnie du Bois Sauvage telt drie divisies: vastgoed, industriële participaties en thesaurie. De eerste twee divisies presteerden sterk in 2022, vindt KBC Securities-analist Sharad Kumar.
De premium chocoladelijn (Neuhaus, Jeff de Bruges, Corné port Royal en Artista Chocolates), onderdeel van industriële participaties, realiseerde een omzetstijging met 13,7% op jaarbasis. dankzij meer bezoekers in de winkels, zowel in Frankrijk als in België en een geleidelijk herstel van de verkoop aan toeristen. Het nettoresultaat van de chocoladetak steeg met bijna 34,0% dankzij het herstel van de winstgevendheid tot het niveau van vóór de coronapandemie.
Ook de vastgoedactiviteiten droegen positief bij tot het nettoresultaat, terwijl de resultaten van Berenberg Bank (industriële participaties) terugkeerden naar historische niveaus, ziet KBC Securities-analist Sharad Kumar.
Investeringen in 2022
- Vastgoed
1) Bois Sauvage nam een belang van 65% in de vennootschap Plaine 17, voor een totaal bedrag van 4,3 miljoen euro, waarvan de helft in de vorm van een obligatie. Plaine 17 verwierf een kantoorgebouw van bijna 10.000m² nabij het treinstation van Etterbeek.
2) De holding bood een financieringsverbintenis voor een totaal bedrag van 14 miljoen euro aan het kantoorgebouwproject “Prism” in Luxemburg. Van de 14 miljoen euro nam het project al 9,5 miljoen euro op. Bois Sauvage verwierf ook een aandeel van 15% in het project.
3) Er werd voor 1,4 miljoen euro geïnvesteerd in First Retail 2 (FRI2), een fonds dat commerciële activiteitenparken ontwikkeld in Europa. Dat brengt de huidige investering op 9,5 miljoen euro op een totale investeringsverplichting van EUR 12,7 miljoen euro.
4) Ook investeerde de holding 2,6 miljoen dollar in het fonds SNURPI via haar Amerikaanse filiaal Surongo America. Daarnaast leende de Bois Sauvage 3,5 miljoen USD via Surongo America aan haar andere participatie Noël Group (voor 35% in handen van Bois Sauvage), dat zelf investeert in industriële bedrijven gespecialiseerd in de transformatie van synthetische materialen.
5) Bois Sauvage voorziet 20 miljoen euro voor het vastgoedfonds MEREP 3 waarvan 2 miljoen euro werd opgenomen. MEREP 3 bekijkt aankoopmogelijkheden in lokaal vastgoed doorheen heel Europa. Het ontwikkelt retailparken met een focus op voedseldistributie gekoppeld aan last-mile stadslogistiek.
6) Er werd een lening van 25 miljoen euro toegekend aan Eaglestone France, onderdeel van Eaglestone dat voor 30% in handen is van Compagnie du Bois Sauvage. Deze lening zal bijdragen tot de financiering van de overname van de Franse vastgoedontwikkelings, beheer- en investeringsgroep Cardinal.
- Industriële participaties
In de chocoladetak kocht Ecuadorcolat (Bois Sauvage bezit 35%) Ecuadoraanse cacaoplantages voor een bedrag van 4,7 miljoen dollar. Die moeten zorgen voor een continue en kwalitatieve bevoorrading van cacaobonen die op een duurzame manier ontwikkeld worden.
- Thesaurie
Er werden voor 1,8 miljoen euro 50.000 aandelen Ageas gekocht tegen een gemiddelde koers van 35 euro. Sinds begin 2023 kocht Bois Sauvage nog eens voor 6,5 miljoen euro Ageas-aandelen in tegen een gemiddelde koers van 43,33 euro (150.000 stuks).
Nieuwe PLA-fabriek voor Futtero
Futerro (voor 18,87% in handen van Bois Sauvage) is een dochtervennootschap van Galactic (voor 11,14% in handen van Bois Sauvage) is gespecialiseerd in de productie van PLA, een hernieuwbare bioplastic op basis van melkzuur, die een snelle wereldwijde groei kent.
Futerro besloot zijn groei voort te zetten door nieuwe productiecapaciteit op te zetten in Normandië. Daarnaast is een fondsenwerving van enkele honderden miljoenen euro's aan de gang die in 2023 moet afgerond zijn. Deze fondsenwerving zal de financiering mogelijk maken van een melkzuurfabriek met een capaciteit van 130.000 ton/jaar, gekoppeld aan een PLA-eenheid met een capaciteit van 75.000 ton/jaar. Het is ook de bedoeling de site uit te rusten met een PLA-recyclage-eenheid. Dat complex zal volgens Bois Sauvage de eerste geïntegreerde bioraffinaderij met recycling ter wereld zijn.
Dividend en inkoop eigen aandelen
Het inkoopprogramma van eigen aandelen werd stopgezet. Bois Sauvage kocht 1,1% van zijn eigen aandelen terug voor een bedrag van 6,1 miljoen euro. Daarnaast trekt het het dividend lichtjes op en wordt er voor 2022 een brutodividend van 8 euro per aandeel uitbetaald.
KBC Securities over Bois Sauvage
Sinds de verkeerde verkoop van zijn belang van 27,0% in Recticel, zijn de aandelen van Bois Sauvage onder druk gekomen en blijft het aandeel verhandeld tegen een sterke korting van meer dan 35%. Zowel de aard van de verkoop van Recticel (aan rivaal Grenier) als de lage prijs waartegen het werd verkocht (13,5 per aandeel, wat veel lager was dan de intrinsieke waarde) hebben een impact gehad op de reputatie en het vertrouwen in het management en de groep, meent Sharad Kumar.
Echter, met de verkoop van Recticel achter de rug, heeft Bois Sauvage de opbrengst van de verkoop gebruikt om een aandeleninkoop ter waarde van iets meer dan € 6,0 miljoen uit te voeren, heeft Bois Sauvage de schuld verminderd, door een lening van 22,5 miljoen euro vervroegd terug te betalen en heeft het in de loop van het jaar selectief kapitaal ingezet.
Sharad Kumar gelooft dat de kapitaalinzet in de komende jaren zal toenemen naarmate de groep zijn liquide middelen aanwendt en zijn portefeuille verder diversifieert. De portefeuille van de groep is momenteel goed gepositioneerd en profiteert van het herstel van het toerisme, maar zal op de proef worden gesteld mocht er in 2023 een recessie de kop op steken. Hij herhaalt zijn ‘Kopen’-advies met als koersdoel 379,0 euro.